Úvaha #2 - Představení Samsung Galaxy S9(+)
V neděli 26.2. jsem se koukal živě na představení nového vlajkového smartphonu od Samsungu. Zaujalo mě pár bodů a rád bych se s vámi chtěl podělit o své poznatky. (Záznam představení naleznete zde, specifikace telefonů zde)
Samsung jako první (aspoň co já vím) zakomponoval do mobilu snímač s dynamickou clonou. To zní výborně, protože díky tomu se dokáže mobil přizpůsobit světlu scény, kterou fotíte. Výsledek je stejný jako u lidského oka. Oko se také přizpůsobuje na světlo podle toho, jak se zvětší zornice. Samsung to ale umí měnit mnohem rychleji než oko. Předpokládám, že tato funkce bude fungovat i u videa. To by hodně zlepšilo různá videa, kde často měníte intezitu světla. V tom vidím u současných snímačů docela problém.
Další parádní funkcí je super zpomalené video. Dobře Sony přišlo se stejnou funkcí už minulý rok, ale dejme šanci i zpracování od Jihokorejců ze Samsung. Oba výrobci mají fotoaparáty, které jsou schopné zachytit až 960 FPS (= 960 obrázků za sekundu). Samsung ale přidal i docela pěkné softwarové nástroje. Například rychlost videa se může v jeho průběhu měnit. Můžete tak docílit efektu, kdy nudné statické scény proběhnou normální rychlostí, ale dynamické scény budou zpomalené. Tuším, že Samsung umí takovouto dynamickou scénu rozpoznat sám, což by opět byla dobrá funkce. Samsung ještě přidává reverzní slow motion, proč ne. Celkově jsou slow motion záběry pěkné a umí člověka zaujmout. Trochu se bojím, aby to najednou nezačal dělat každý a poté by to možná ztratilo to kouzlo.
U S9+ je jeden senzor širokoúhlý a druhý je teleobjektiv, což je dost dobrá kombinace. LG zkoušelo dříve čočku s rybím okem, to se mi nezdá tak užitečné jako bezztrátový zoom. Huawei na to šlo zase se sekundárním černobílým senzorem, který pomáhal hlavně za horšího osvětlení. To řeší Samsung nyní dynamickou clonou, což se mi jako laikovi zdá praktičtější.
Čtečka otisků prstů se konečně po naprostém failu u S8 vrací alespoň na přijatelné místo. Z mého pohledu bylo rozmístění u minulé generace strašné tím, že bylo moc vysoko a člověk si při jeho hledání omatlal celou čočku. Nahmatání čtečky otisků bylo taky nic moc, protože neměla žádný rámeček. To se u S9 mění, čtečka se přesunula pod fotoaparát(y) a je v rámečku, takže výrazné zlepšení i v tomto směru. Těším se na S10, kde čekám čtečku v zobrazovači. Obecně si myslím, že čtečka dole na přední straně je nejlepší. Když vám leží mobil na stole nebo je přichycen v nějakém držáku, tak nelze telefon otiskem prstu odemknout. Samsung to aspoň trochu kompenzuje skenerem oční duhovky a tváře.
Plynule můžeme přejít na konstrukci. Ta se od minulé generace vlastně neliší. Mizející rámečky už jsem rozebral. Dále se mi nelíbí velké skleněné plochy. Zahnutému displayi asi na chuť zkrátka nepřijdu, dobře. Samsung už zahýbá i zadní skleněnou stranu. Sklo vzadu je kvůli bezdrátovému nabíjení. Čekal bych, že za 4 roky od S6 už někdo vymyslí designový materiál, přes který lze bezdrátově nabíjet. Stejně si sklo dá většina lidí do obalu a nevidí ho. Designově je sklo asi super, ale pořád si myslím, že je stále náchylnější na poničení. Třeba při pádu máte šanci velmi blízkou 100 %, že S8/9 spadne na sklo a to se rozbije. Pády mohou nastat třeba kvůli tomu, že je zařízení přehnaně štíhlé, takže se špatně drží a musí se ořezat baterie...
Menší hardwarový upgrade dostal DeX, což je mód, kdy se mobil po připojení do speciální stanice přepne do "počítačového režimu". Ke stanici je totiž připojen monitor klávesnice, myš, atd. DeX zatím nedokáže zcela nahradit PC, ale jednoduchou práci ve wordu zvládne. Napsání mailu je také lepší než na mobilu a u filmů to platí dvojnásob. U S9 byla vydána nová stanice, do které se mobil položí na záda a lze využít jako touchpad, což se může hodit. Do budoucna by velkou zbraní DeXu mohla být podpora linuxových systémů, na které Samsung aktuálně pracuje. Tím by se použitelnost tohoto "počítače do kapsy" mohla ještě zvýšit.
Velký prostor dostaly AR Emoji, což je odpověď na jablečné Animoji. Osobně nechápu, proč se to tak řeší, ale ok. Při ukázce jsem nepochopil, proč si na skenování obličeje musel přednášející sundavat brýle. Třeba personalizované emoji v komunikátoru Google Allo umí skenovat i brýle a to fungují na všech mobilech přes normální selfie kamerku.
Neviděl jsem naživo Animoji ani AR Emoji, ale přišlo mi, že jablečné provedení je plynulejší. AR Emoji se naproti tomu tak nějak "třepotá". Také mi přišlo, že samotné grafické zpracování se lépe povedlo Applu, i když to je hodně subjektivní. U Samsungu je mi zase sympatické, že hned po uvedení půjde AR Emoji používat v nejznámějších chatovacích aplikacích.
Palec nahoru si zaslouží S9 za ochrana proti vodě a prachu podle standardu IP68 a stereo reproduktory. Určitá voděodolnost se může hodit. Sám mám mobil bez ochrany proti vodě a nějak nemám ani tendence mobil do vody potápět, ale dokážu si představit, že někomu mobil upadne třeba do napuštěného dřezu a pak je tato ochrana požehnáním. K stereo reproduktorům jsem byl u mobilů skeptický. Třeba Sony je často mělo u svých vlajkových modelů, ale kvůli nim má telefon nahoře a dole tak nesmyslné brady, že nevím, jestli se to vyplatí. Reproduktory jsou sice dva, ale vzdálenost mezi nimi je tak malá, že je malá rozdíl oproti jednomu reproduktoru. Samsung ale použil řešení s jedním reproduktorem na spodní hraně a s druhým schovaným do telefonního sluchátka, což už nevytváří hnusné brady.
Domovská obrazovka (launcher) se u Samsungu nově umí otočit podle toho, jak telefon zrovna držíte. Tohle mi opravdu nepřišlo jako zpráva, která měla zaznít na představení. Jestli je ta funkce tak dobrá, tak se přece mohla objevit dříve než u deváté generace. Sám používám Nova Launcher (odkaz zde) a beru tuto funkci jako samozřejmost.
Celkově vypadá S9(+) jako velmi nabušený telefon. Cena se nezvyšovala a evoluce pokračovala. Uvidíme, jak se ukáže konkurence. Třeba takový Zenfone 5Z od Asusu nebo nové Nokie by mohly S9 pěkně pozlobit.
PS: Když jsem psal tuto úvahu, tak jsem našel soutěž od svetandroida.cz (odkaz zde) a zkusil jsem tam poslat tohle. Jestli umíte pěkně kreslit, psát příběhy nebo tak něco, tak můžete soutěž taky zkusit.
Hezkyyy! Ač tomu moc nerozumím, početla jsem si! Dobře Ty!
OdpovědětVymazat