Horyho týdeník #2
Dnes naštvu maturanty, kopnu si do některých vládních činitelů (skoro pravidelná rubrika), z rychlíku projedu možnou výměnu ministrů spojenou se Sputnikem V a nakonec dvě oddechovější spíš technologické zprávy. Jdeme na to.
1. Co s maturitami
Možná netradičně začnu od mého názoru. Chápu, že studenti na středních školách to v době pandemie neměli snadné. Když se o tom, ale s někým bavím, tak vždy kladu důraz na to, že by studenti neměli mít za cíl hledat úlevy, ale měli by usilovat o nastavení přijatelných podmínek, za kterých by se zkoušky mohly v co nejnormálnějším formátu konat. Jasně, studenti vezmou jakoukoliv úlevu. Zahrnovat je do debaty o tom, jak maturity mají teď vypadat může být přínosné. Na druhou stranu bych se vyvaroval tomu, aby měl jejich hlas nějakou zásadní rozhodovací roli. Trochu mi to připomíná situaci, kdy by si lidé v přímé demokracii vybírali výši daní. 0% daň by byla žhavým kandidátem na vítězství, samozřejmě tedy do doby, kdy by někoho napadla možnost záporné daně, kdy by stát naopak platil občanům. No nic, to jsem odběhl, zpět k maturitám.
JESHOOTS.COM on Unsplash |
Netvrdím, že současná podoba maturit je ideální, ale ono celé školství není úplně ideální a asi by bylo potřeba změnit více věcí. Já si třeba teď zpětně uvědomuju, jak se zajímavé věci učí na sílu, když by šlo lákat na zajímavost těch věcí jako takových. Jako příklad uvedu kamaráda, který studuje na ekonomickém lyceu a výuka biologie není tedy nějaký kmenový předmět, pořád má své místo pro všeobecný přehled a propojení oborů, ale neměl by to být prostě předmět, za který se vyhazuje. No a kamarád právě říkal, že jsou podmínky na splnění z jeho pohledu dost vysoké a spíš znechucují než lákají. Dále jsem se shodl zase s jinými kamarády, že třeba dějepis je předmět, který lze vyučovat zajímavě i velmi nudně. Jsou vyučující, kteří se snaží předat souvislosti, umí skvěle vyprávět a i tím podnítí zájem studentů. Já se třeba na hodiny dějepisu s mojí třídní na gymplu většinou těšil (když nebyl test :D), protože právě dříve zmíněný styl výuky měla. Na druhé straně jsou tu lidé, kteří jen čtou nudná data a nutí studenty k memorování. Jedna věc je, že to nikomu k ničemu nebude a stejně to hned zapomene. Já třeba většinu testů z dějepisu zvládnul tak, že jsem znal pozice aktérů (států, panovníků,...) a dokázal jsem tak docela odhadnout, jak asi reagovali na různé události, protože jsem měl trochu povědomí o širším kontextu. Chápu, že data důležitých výročí jsou důležitá, ale zase si myslím, že kontext k těm datům je důležitější než jedno slovní spojení jako "Nástup komunismu", "Vražda svatého Václava", "Sametová revoluce" a podobně. Dobře, v televizní anketě to bude stačit, ale nepřijde mi, že bychom za to měli nějak jásat a spíš si tak lžeme do kapsy.
To jsem zase utekl. Evidentně bych o tom mohl psát dlouho. Vraťme se do reality těchto dní. Přečtěte si raději několikrát následující tweet.
Návrh tří typů maturit, který Andrej Babiš představil v úterý, není dobrý, řekl premiér CNN Prima News. Na schůzce s ministrem školství Robertem Plagou chce bojovat za úřední maturitu.
— CT24zive (@CT24zive) March 10, 2021
Jestli jste nebyli posledních pár let bez přístupu k informacím, tak víte, že premiér je Andrej Babiš, takže zde nesouhlasí sám se sebou. Proč totiž něco dát na práci odborníkům v oboru, když můžete střílet do mediálního prostoru to, co Vám zrovna vyjde v průzkumu (k tomu se ještě dostanu). To je přesně to, co jsem v minulém Týdeníku psal o mikromanagementu, máme to tu zase a dělá se z toho guláš. Premiér tomu nerozumí, ale chce to rozhodovat a pak populisticky chce pro studenty úlevy a minimálně to vypadá jako hon na prvovoliče a svůj efekt to alespoň na sítích má. Ministr Plaga je studenty zatracován a bureš je některými vynášen do nebes. Za sebe hodnotím Plagu jako jednoho z nejlepších ministrů této vlády. Hodně se mi líbí už jen to, jak komunikuje na Instagramu a snaží se tak předávat informace v rámci jejich přirozeného prostředí.
Nakonec si ještě k tomuto tématu rozebereme, jak se ministryně financí snaží žít stereotypizovaný život modelky. Myslím to tak, že na sociálních sítích si jede rádoby fotky modelky a v hlavě si dal mozek prázdniny. Poslouchal jsem si v pohodě nejnovější díl podcastu Vlevo dole a bylo tam několik citací paní ministryně Schillerové. U každé byla moje reakce spontánní a stejná: "To je ale ****." A co že tak hrozného padalo za rozumy?
První Vás trochu uvedu do děje. Paní ministryně si na svém Instagramu udělala anketu, jak to má být s tou maturitou. Ministryně si třeba myslí, že by agentury, které dělají průzkumy veřejného mínění jistě zajásaly, kdyby měly jako ona přes15 tisíc respondentů a ne jen nějaký tisíc nebo dva tisíce. Jako nejsem na tohle nějaký expert, ale existuje něco, čemu se říká reprezentativní vzorek a těch pár tisíc lidí, které agentury používají zastupují podle různých aspektů (věk, vzdělání, bydliště,...) celou společnost. Můžeme si třeba vzít volební průzkumy. Jednotlivě určitě neříkají, jak by volby dopadly, ale více průzkůmů od různých agentur nám dává nějaký trend a ten už je více vypovídající. Co kdyby ministryně Schillerová za ANO dělala anketu o volebních preferencích? Vyhrálo by ANO. Co kdyby takovou anketu dělal politik ze strany X? Vyhrála by strana X. Fanoušci ministryně financí opravdu nejsou reprezentativní vzorek společnosti a je naše vlastní blbost, že si volíme zástupce, kteří vygenerují takovéto myšlenky... Samozřejmě ministryně to krásně zakončila tím, že ta anketa má tak závažné výsledky, že to musela hned předat ministru školství Plagovi. Tak určitě. Doufám, že Plaga reagoval asi takto:
2. Zeman chce vyhodit ministry
Prezident Zeman se rozhodl, že se opět připomene s tím, že chce směřovat k (polo)prezidentskému systému. Tentokrát si nárokuje změny ve vládě. Někdo by to mohl označit i za vydírání, protože Zeman k tomu ještě řekl, že když mu bureš nevyhoví, tak to nepřispěje k jejich dalšímu zlepšení přátelských vztahů. Můj překlad: Zeman už nepotřebuje bureše pro volby, ale premiér naopak hlasy prezidentových voličů může hodně potřebovat. Ale třeba je to jinak, kdo ví. Zeman by chtěl celkem tři změny. O místo by měli přijít minitři Blatný (zdravotnictví) a Petříček (zahraničí) a šéfka SÚKL Storová. Všichni se provinili tím, že chtějí, aby byla vakcína Sputnik V řádně prověřena, jako všechny dosud u nás používané vakcíny. Zeman už prý o Sputnik požádal prezidenta Putina, který mu prý vyhoví. Zajímá mě teda, kde budou vakcíny zabírat místo, když je zatím nikdo neschválil.
Žasnu, jak někteří říkají, aby jsme se na to nedívali politicky a Sputnik prostě přijali. Ve Sněmovně jsou na to odborníci třeba komunisté. Poslanec Obušek Ondráček myslím říkal něco o tom, že by si pro Sputnik doletěl do Moskvy nejraději sám. No jo, ale tam by ho moc nenašel, protože v Rusku se Sputnikem a vlastně ničím jiným proti koronaviru moc neočkuje. Naopak Sputnik se hojně vyváží do zahraničí a třeba v zemích EU už začíná být lokálně přijímán (Maďarsko a Slovensko). Proč ale až donedávna Nepožádal výrobce Sputniku o licenci u Evropské lékové agentury EMA. Trochu to vypadá, jako kdyby Rusko tlačilo zase vlastní politiku skrze Sputnik.
Neříkám, že by bylo někde prokázáno, že Sputnik je nebezpečný, ale zatím nedostala EMA ani dost důkazů, že bezpečná je. Ono je to trochu podobné s přijetím Ivermektinu a burešovým vyjádřením k tomu:
Hakan Nural on Unsplash |
No jo, ale takhle to úplně ve vědě nefunguje, když někdo tvrdí, že něco funguje, tak musí dokázat, že to funguje. Nefunguje to tak, že řeknu, že něco funguje, kamarád to zpochybní a já na něj zareaguju tak, ať teda dokáže, že to nefunguje. Zase dost zásadní nepochopení. U toho Sputniku je to podobné. Výrobce zatím prostě nedal dost důkazů o bezpečnosti. Na druhou stranu se tato vakcína dala po světě tolika lidem a nějaké zásadní počty negativních následků jsem nezaznamenal. Kdyby přede mě někdo postavil Sputnik, tak bych byl na pochybách a asi by záleželo, za jak dlouho bych měl dostat celoevropsky schálenou vakcínu. Rozhodně ale nejsem toho názoru, že bych Sputnik odmítal i v případě, že projde stejným schvalovacím procesem jako ostatní vakcíny.
No dokázal bych se o tom rozepsat asi dost, ale myslím, že tohle téma tu ještě chvíli bude a vzhledem k tomu, že prezident na premiéra páku má, tak bych řekl, že možná jde jen o otázku času, kdy bude Zemanovi vyhověno. Já bych si tipnul, že třeba na Apríla by se mohl Blatný dočíst na iDnes, že už ho to ministrování tak docela nebaví. Kolik času tomu dáváte Vy?
3. Já streamuju, ty streamuješ, všichni streamují
Jan Kordovský si ve Stopáži připravil rozhovor s Tomášem Vyskočilem (Filmtoro.cz a Edna.cz), kde probírají, jak jsou na tom streamovací platformy u nás i ve světě. Docela logicky těmto platformám pomohla pandemie, kdy se lidi nudí v rámci lockdownu doma a tak jedou seriály. Řeč došla i na to, jaká je budoucnost kin. U kin se asi urychlil jejich úpadek a bude zajímavé a možná i smutné sledovat, jestli své diváky natáhnou zpět. Kino má prostě jinou atmosféru než obývák a těším se, až se kina zase otevřou. Rozhovor se také zaměřil na to, jestli vznikne v blízké budoucnosti nějaké filmové a seriálové "Spotify", kdy by byly téměř všechny filmy a seriály. Prý je to v nejbližší době nepravděpodobně, což jsem čekal, ale stejně mě to štve. Od každé služby se mi líbí něco a zase mnoho věcí mě nezaujme, tak by se mi nějaké sjednocení líbilo, ale chápu, že je to z mnoha důvodů složitější než u hudby, ale tak třeba se někdy dočkáme. Rozhovor je celkově takový odlehčenější (v porovnání s mnoha rozhovory o koronaviru), takže třeba k vaření ideální.
4. Oneplus se mění, ale musí to být a je to dobře
Oneplus je moje oblíbená mobilní značka, fandím jí už docela dlouho a sám mám Oneplus 5, které už mám téměř 4 roky a stále je bezvadné. Dobře, baterka asi začíná mít problémy, ale v době lockdownu to nejde moc poznat. Michal Šrajer se zaměřil na to, jak se Oneplus vyvíjelo, proč a jak se mění a jestli je to dobře. Za mě moc pěkné zamyšlení, které je trochu obhajobou vůči silné fanouškovské základně, která hlasitě projevuje svůj názor, že se Oneplus změnilo a není to ono staré Oneplus, což je pravda, ale je potřeba na to hledět s otevřenou myslí. Ne každá změna je špatná. Je fakt, že Oneplus postupně zvyšuje cenu, zase ale přidává nové funkce, které se dříve do mobilů kvůli agresivnější ceně nevešly jako třeba bezdrátové nabíjení nebo voděodolost. Třeba tu voděodolnost Oneplus začalo začleňovat už před dvěma lety, ale nebyla certifikovaná, protože by to dle slov výrobce zdražilo telefon a rozhodli se ho necertifikovat. Novější modely se se zdražením zařízení jako celku dočkaly i té certifikace a jsou tak rovnější konkurencí pro vlajkové lodě zavedených výrobců. Ve videu se rozebírá ještě víc důvodů, proč je růst Oneplus dobrý a jaké strategie firma při růstu volila (třeba pozvánkový systém). Rozhodně doporučuji zhlédnout, ať jste připraveni na představení Oneplus 9, které proběhne už zhruba za týden.
Díky, že jste dočetli až sem a těším se příští týden.
Skvělý článek, oblíbil jsem si vaše blogy z cestování, ale vidím, že máte na psaní prostě talent. Také jsem si v poslední době vybíral nový mobilní telefon, ale měl jsem logicky úplně jiné požadavky - hlavně vodotěsný, ideálně nerozbitný :-D Jelikož se většinu času pohybuji v lese, tak tomu musím přizpůsobit i svoje vybavení. Oblečení nakupuji v army shopu, avšak mobilní telefony tam nemají, pokud vím... Musel jsem tedy vybrat dle rady kamaráda.
OdpovědětVymazatDěkuji za milou recenzi. Budu se snažit psát častěji. Nějak se k tomu nedokážu dokopat pravidelněji, i když mně to baví (teda až na korekturu :D). Jo, s odolnými telefony je to v poslední době docela bída. Všechno je to tenké a skleněné a na rozbití stačí skoro i letmý pohled. Z větších značek vím, že má Sasmung řadu XCover, něco snad v poslední době měla i Motorola a Nokia, ale žádná sláva bohužel. Tak snad jste vybral dobře a telefon slouží :)
Vymazat