Horyho týdeník #1
Dnes to asi nebude žádná hitparáda. Nějaké zajímavé zprávy jsem přes týden nenašel a Týdeník začínám psát až v neděli dopoledne, tak uvidíme, co z toho vypadne.
Takže mikromanagement má údajně negativní význam. Dává mi to smysl, protože šéf nějakého týmu by měl delegovat práci na podřízené a řešit věci z ne tak podrobného pohledu. Proč ale bureš mikromanagement praktikuje a dokonce se tím chlubí? Těžko říct, do hlavy mu (naštěstí) nevidím, ale řekl bych, že se snaží vypadat jako akční vedoucí postava státu, která vše zařídí a to přece musí znít pozitivně, ne? No na první pohled možná ano, ale nějakou strukturu vedení nemáme jen tak pro nic. Asi se shodneme, že jeden člověk nemůže vyřešit všechny problémy světa sám. Důležitá je spolupráce, protože tak zvládneme více věcí. Pro spolupráci více lidí je ale potřeba řízení. Ideální je jasná struktura vedení s jasně vymezenými pravomocemi. No jo a teď můžete říct, že je krize, kterou nikdo nečekal, a pak teda je potřeba mikromanagementu a podobných praktik. Za mě právě naopak. Jestli je systém vedení nastaven správně, pak by se právě o něj mělo dát opřít a měl by pomoct. Ono to souvisí všechno se vším, jasné vedení by určitě přispělo i k větší důvěře obavatel.
1. Mistr mikromanagementu, máme ho chtít?
Jako první tu máme sice covid zprávu, ale zase jde o zprávu, která demonstruje něco většího. Chci trochu rozebrat rozhovor na Seznam Zprávách s panem Zdeňkem Blahutou, bývalým národním koordinátorem očkování.
První se vrátíme ještě trochu dříve a to k tomu, že národní koordinátor očkování byla pozice na omezený pracovní úvazek, jak se můžete dočíst v rozhovoru na iRozhlasu. Nevím, jaká je přesně struktura těch lidí, kteří řeší logistiku a ostatní věci s očkováním, ale už tehdy se říkalo, že zkrácený úvazek je málo. Nyní to zpětně říká i pan Blahuta, takže to asi málo opravdu bylo, snad se z této chyby alespoň poučíme.
Když už ale pan Blahuta na tom úvazku byl, tak se musel domluvit ještě s vládním zmocněncem pro očkování. Tuto funkci nepřijal Roman Prymula, pak ji přijal premiér bureš, ale ten pak řekl, že to byla nadsázka. Pak už asi z principu musela být komunikace s koordinátorem dost na draka.
Možná největší problém vidím asi v mikromanagementu. Co vlastně toto slovo znamená? Jakou má konotaci? Měl být se člověk snažit praktikovat tento přístup? K čemu to vede?....
K mému překvapení se třeba v popisu na české Wikipedii vyskytuje mikromanagement s negativní konotací. Možná si pojďme první ujasnit, co to je a pak dojdeme k mému překvapení. Vypůjčím si defici z výše zmíněné Wikipedie:
"Mikromanagement je styl řízení, kdy manažer pečlivě sleduje a/nebo kontroluje a/nebo připomínkuje práci svých podřízených nebo zaměstnanců. Mikromanagement má obecně negativní konotaci, hlavně proto, že svědčí o nedostatku svobody na pracovišti.".
Photo by You X Ventures on Unsplash |
Proč ještě je mikromanagement špatný? Lidé pod všemocným mikromanažerem nejsou tak motivovaní do své práce. Kdo by taky byl motivovaný, když si to nakonec pán nahoře vymyslí stejně úplně jinak, i když tomu skoro nerozumí. Tak se tvoří chyby a vypadá to, že podřízení jsou neschopní. Když se jim pořádně nedá prostor, tak často svoji schopnost ukázat nemohou nebo už je prostě nebaví dělat něco, co stejně někdo nad nimi smete ze stolu. Schválně si sami řekněte, jestli by Vás to štvalo nebo ne? Já bych v takovém prostředí dělat nechtěl.
2. V souvislostech z pohledu profesora Zdeňka Hela
Druhá zpráva je taky tak trochu koronavirová. No vylžu se z toho tak, že první i druhá zpráva se týkají covidu tak napůl. Může být?
Konečně jsem si pustil rozhovor Zvědátorů s profesorem Zdeňkem Helem a teda výborný rozhovor. Pan profesor je sympatický a hlavně moc dobře mluví. Vypadá to, že věci rozumí profesně, což je důležité, ale ještě důležitější mi přijde, že dokáže složitá vědecká témata poutavě vysvětlovat i laikům. Hodně dobrý mi přijde i jeho pohled na různé akce popularizátorů vědy ale i influencerů, když se snaží o koronaviru informovat. Možná i v rámci svého umu věci dobře vysvětlit i laikům se profesor Hel snaží bavit také s politiky a vysvětlovat jim, jak celou situaci vidí a tady mi přišla hrozně důležitá věc. Profesor Hel nezastírá, že v mnoha věcech s ministrem zdravotnictví potažmo s vládou a premiérem nesouhlasí, ale to přece není důvod, aby se jim nesnažil pomoct. Možná právě naopak. Toho si hodně cením, protože mnoho lidí ho odsuzuje, že spolupracuje s "nepřítelem", ale v téhle krizi jsme spolu a jen spolu se z ní nejlépe dostaneme. Rozhovor opravdu hodně doporučuju.
3. Xiaomi + jména = guláš
Do třetice tu máme jednu technologickou zprávu, která asi většinu lidí nezaujme, ale mě to přišlo zajímavé. Jde o pojmenovávání telefonů. Taková blbost řeknete si, ale už podle toho jde vlastně analyzovat obchodní strategii. Konkrétně se Michal Šrajer zaměřil na chaotické pojmenovávání Xiaomi. Xiomi, které má pod sebou ještě podznačky Redmi a Poco. To by ještě bylo přehledné, ale různá jména pro stejné telefony na různých trzích nebo naopak stejná jména pro různé telefony jsou dost matoucí fenomény, ale všechno to má důvod, který jsem dřív tak úplně nachápal. Jestli jsem Vás zaujal, tak hurá na video.
Děkuji, jestli jste dočetli až sem. Příště se pokusím najít více zpráv bez covid tématiky.
Komentáře
Okomentovat